FBK-centern Julia Pettersson uttagen till Damkronornas sommarcamp i Norrtälje
Vi nåddes av glada nyheter på onsdagskvällen: Julia Pettersson har bjudits in av förbundskapten Leif Boork att delta i damkronornas sommarcamp i Norrtälje under den kommande helgen!
Snabba ryck! Färjestadscentern Julia Pettersson var på jobbet när sms:et kom: ”Hör av dig när du kan//Leif Boork”. Damernas förbundskapten hade ringt men inte lyckats få tag i Julia, som nu med darrande händer ringde upp.
”Jag blev lite fundersam när jag såg sms:et”, berättar Julia några timmar senare. ”Vad ville han? Jag måste erkänna att jag blev lite nervös ”, skrattar hon.
Det Boork ville var alltså att bjuda in Julia till det läger som landslaget i helgen håller i Norrtälje.
”Han berättade att de hade fått ett återbud och att han gärna ville få chansen se lite mer av mig”, säger Julia. ”Jag vet inte så mycket mer än att lägret pågår torsdag till söndag och att vi kommer att köra två ispass om dagen, varvat med teori och olika möten. Jag har pratat med honom förut i samband med match, men jag hade ingen aning om att jag var aktuell. Den här inbjudan kom som en blixt som en klar himmel.”
”Jag vet inte vilka andra som kommer att delta, men Olivia Carlsson (Modo, min anm) har jag spelat med i Värmlandslaget och hon brukar ju spela med landslaget.”
Jodå, Carlsson ingår i truppen som kommer att husera i Contigahallen, Norrtälje i helgen. En trupp som uteslutande består av spelare tillhörande Riksserienlag, vilket är ett gott betyg för såväl Julia personligen som för Färjestads fina damsatsning.
Boork, som besökte Färjestad vid ett par tillfällen tidigare under säsongen, uttryckte sig positivt om Färjestad som lag och flera av lirarna när jag talade med honom efter hemmapremiären i kvalserien (mot Riksserielaget SDE HF) i slutet av februari. Och Julia är alltså, föga förvånande, en av lirarna som gjort intryck på honom. Ni har tidigare kunnat stifta bekantskap med den fysiska, allsidiga anfallaren här på bloggen, och minnesgoda läsare minns säkert att Julia satte rekordet som den första tjej som klarat den uttagning som Färjestads killar går igenom i tioårsåldern. Hon har tidigare spelat i regionslaget, och under den gångna säsongen var hon en viktig kugge i Färjestads lagmaskin. Men något landslagsspel har inte tidigare varit aktuellt för den nyblivna 20-åringen, som nu alltså debuterar i de här sammanhangen.
”Det känns förstås pirrigt nu, men sånt brukar släppa när man väl kommer ut på isen”, konstaterar Julia, som har målsättningen klar för sig:
”Jag ska se till att ha väldigt roligt och njuta av den här chansen. Sedan ska jag göra så gott jag kan, och så får vi se vad det leder till.”
Pettersson är mitt uppe i försäsongsträningen med Färjestad, vilket än så länge innebär fokus på styrka och kondition i och omkring Löfbergs Arena.
”Jajamensan, det känns jättebra. Vi kör för fullt nu.”
Senaste ispasset gjorde hon i början av april, veckan efter att kvalserien till Riksserien var färdigspelad.
”Lite ovant kommer det förstås att vara att åka skridskor efter nästan två månaders uppehåll, men det brukar inte vara någon fara. Man kommer in i det snabbt.”
Redan vid sjusnåret på torsdagsmorgonen sätter sig Julia och pappa Micke Pettersson (damansvarig, FBK) i bilen mot Norrtälje. Sedan väntar fyra intensiva och lärorika dagar för Julia och hennes kollegor, och vi här på bloggen vill givetvis passa på att gratulera till den välförtjänta chansen och önska ett stort lycka till!